Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie
Największa inwestycja w historii placówki
Trwają prace wykończeniowe na nowym bloku operacyjnym w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie, którego budowa zgodnie z przyjętym harmonogramem powinna się zakończyć do końca czerwca br. Problemy finansowe głównego wykonawcy tej inwestycji, spowodowały, że termin ten będzie przedłużony do końca lipca br.
-Termin realizacji inwestycji został wyznaczony na koniec czerwca. Wystąpiliśmy o to, żeby trochę go przedłużyć by wszelkie formalności spełnić. Wykonawca, miał kłopoty ze swoją firmą, ale nie odstąpił i po rozmowach z nami zdecydował się zrealizować inwestycję do końca. Trwają już odbiory, zakupy sprzętu i mamy nadzieję, że po rozstrzygnięciach w Krajowej Izbie Odwoławczej uda się nam jeszcze zaoszczędzić pewne środki, które przeznaczymy na zakup dodatkowego specjalistycznego sprzętu. Wszystkie wnętrza są gotowe. W tej chwili trwa klejenie wykładzin podłogowych i ściennych, klejenie tapet, montowane są konstrukcje sufitów podwieszanych. Jest realizowany montaż drzwi i zabudowa sali operacyjnych. Wokół budynku budowane są chodniki i układana kostka brukowa – mówi Anna Czech dyrektor Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.
Jeśli nic się nie zmieni jesienią nowy Centralny Blok Operacyjny będzie gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów. Przede wszystkim, dlatego, że szpital musi otrzymać większy kontrakt z NFZ ze względu na m.in. na zwiększonych o pięć łóżek na intensywnej terapii.
Niestety NFZ nie płaci szpitalowi za świadczenia nielimitowane, co już zamyka się sumą ponad 18 mln zł. Zgodnie z obowiązującym prawem NFZ ma obowiązek za nie zapłacić, ale podobno nie ma pieniędzy w resorcie zdrowia. W sumie Fundusz zalega tarnowskiej placówce szpitalnej już ponad 30 mln zł. – Dlatego musimy się poważnie zastanowić, kiedy wszystko uruchomimy, bo musimy mieć zapewnione finasowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie możemy pogrążyć szpitala i to na pewno chwilę potrwa - podkreśla Anna Czech. Nowy Centralny Blok Operacyjny to czterokondygnacyjny budynek o powierzchni
6342,65 m2, dobudowany do istniejącego kompleksu szpitalnego. W jego skład wejdą:
3 sale operacyjne onkologiczne, 2 sale operacyjne chirurgii ogólnej, 2 sale diagnostyczno-zabiegowe, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (14 łóżek, wzrost z 9), Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym, Centralna Sterylizatornia. Wyposażenie medyczne obejmie m.in.: system do chirurgii robotycznej, system laparoskopowy nowej generacji, system EUS (endoskopowa diagnostyka nowotworów), urządzenie do termolezji i rezonans magnetyczny. Priorytetem był zakup nowych technologii w tym robota chirurgicznego, który będzie stosowany do wykonywania zabiegów w chirurgii onkologicznej. Będą to zabiegi głównie związane z nowotworami jelita grubego. Szczególne zastosowanie ten robot będzie miał w operacjach odbytnicy. Zakupiony sprzęt ma też pozwolić na przeprowadzenie całości diagnostyki i leczenia na miejscu. Bez konieczności odsyłania pacjentów do innych szpitali.
-Bardzo ważną rzeczą, którą będziemy mieć jest endoultrasonografia. Ten sprzęt będzie miał zastosowanie głównie w diagnostyce nowotworów trzustki czy zmian w drogach żółciowych. Dzięki temu będziemy mogli ustalić szybciej rozpoznanie. W tej chwili na takie badanie wysyłamy do Krakowa czy Rzeszowa. Czas oczekiwania jest różny. Czasem to miesiąc, czasem dwa miesiące. W przypadku choroby nowotworowej to ma znaczenie – mówi kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej lek. Jacek Karaś. Należy dodać, że do szpitala rocznie trafia około 14 800 pacjentów onkologicznych. Dzięki nowoczesnym sprzętom chorzy będą leczeni w jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów medycznych w Polsce. Ta inwestycja możliwa jest dzięki 80 mln zł dofinansowania przekazanego przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Całkowita wartość projektu wynosi 114 730 238,07 zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Województwa Małopolskiego (10 mln zł) oraz z wkładu własnego szpitala. Podczas spotkania, w którym wzięli udział personel medyczny szpitala, studenci medycyny, pacjenci i samorządowcy prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski - specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej i torakochirurgii, kierownik Tarnowskiego Centrum Onkologii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie wygłosił wykład „Jak przechytrzyć raka”.