Brzesko gospodarzem zawodów wojewódzkich MDP

Śmiało można stwierdzić, że z lokalnej perspektywy minione II Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody w Ratownictwie w Ramach Pierwszej Pomocy zakończyły się podwójnym sukcesem. Po pierwsze, spośród 21 najlepszych drużyn z całego województwa, ekipa OSP Szczepanów wywalczyła miejsce na podium. Po drugie, wszystkie konkurencje, mimo zawiłości logistycznej, udało się ukończyć czasowo, bezpiecznie, bez zakłóceń i niespodzianek. 

Gospodarzem wydarzenia był Urząd Miejski w Brzesku, który zapewnił uczestnikom ciepły posiłek, suchy prowiant i wraz z przedstawicielami służb koordynował całość wydarzenia. Konkursowe założenia przygotowały jednostki OSP z terenu gminy Brzesko, za co organizatorzy składają serdecznie podziękowania. Na zawodników czekał test wiedzy oraz sześć zadań umiejscowionych w różnych punktach gminy. W ogródku jordanowskim zadanie polegało na udzieleniu pomocy ofiarom poparzeń w związku z wybuchem. Trudnością było też utrzymujące się z początku zadymienie. Miasteczko rowerowe przy PSP 2 było areną wypadku z udziałem rowerzysty i motocykla. Na skateparku na Słotwinie zaimprowizowano z kolei udzielanie pomocy przy zadławieniu oraz wypadku. Na Trzech Stawach trzeba było wyciągnąć z wody topielca i udzielić mu jak najszybszej pomocy. Sprawnego działania wymagała też akcja ratownicza na Bocheńcu. Tam ratownicy musieli szybko dostać się do ofiary na sam szczyt wieży widokowej. W panteonie przy szczepanowskiej bazylice uczestników zadysponowano, bowiem do poważnego wypadku z udziałem trójki pielgrzymów.

Ostateczne zwycięstwo przypadło drużynie MDP OSP Woźniki, srebro zdobyła reprezentacja OSP Grybów-Biała. Podium zamykają młodzi strażacy ze Szczepanowa. Całość podsumował burmistrz Tomasz Latocha zwracając się do młodych strażaków: - Wasza obecność tutaj jest świadectwem tego, że chcecie rozwijać swoje umiejętności, by w przyszłości płynnie zastępować druhów, którzy czynnie dziś służą, by udzielać ratunku i pomocy tym, którzy tego potrzebują. (…) To, że dysponujecie takimi umiejętnościami może gwarantować, że w waszym towarzystwie każdy będzie mógł czuć się bezpiecznie. Miło będzie za jakiś czas spotkać na służbie tych, których dziś widujemy na zawodach.

Głównym organizatorem wydarzenia był Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego przy wsparciu oddziału powiatowego ZOSP RP, komendy PSP w Brzesku i Krakowie, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Brzesku.