Gmina Zakliczyn

Jednogłośne absolutorium dla burmistrza

Podczas sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie, która odbyła się 10 czerwca br. radni udzielili burmistrzowi Miasta i Gminy Zakliczyn Dawidowi Chrobakowie jednogłośnego absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy za 2025 r. oraz udzieliła wotum zaufania. 

-To wyjątkowy dzień w pracy samorządowej burmistrza, ponieważ jest podsumowaniem roku działalności. Absolutorium otrzymuje cały urząd i dyrektorzy jednostek organizacyjnych, bo przecież te osoby, tworzą samorząd gminy i realizują zadania publiczne przypisane samorządowi. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w realizację zadań gminy w tym radnym Rady Miejskiej na czele z przewodniczącą Anną Moj, którzy obdarzyli mnie zaufaniem oraz głosowali za pozytywną oceną mojej pracy i wspierali mnie w realizacji zadań gminy, jak również sołtysom i wszystkim osobom z organizacji pozarządowych, które wspierają swoja aktywnością naszą gminę – podkreśla Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.

Podczas sesji przedstawiony został raport o stanie gminy z uwzględnieniem zadań realizowanych w 2025 roku. - Mamy powody do dumy i satysfakcji, bo udało nam się wiele zadań wspólnie zrealizować. W 2025 r. na zadania inwestycyjne i remonty wydatkowaliśmy kwotę ponad 26 mln zł. Wydatki na inwestycje i remonty stanowią, więc 26% wszystkich wydatków budżetu gminy, który wynosił 102 mln zł. Łącznie w 2025 r. pozyskaliśmy dla Gminy Zakliczyn i wydatkowaliśmy na inwestycje ponad 17,8 mln zł środków zewnętrznych. Pozyskane środki zewnętrzne - rządowe i unijne - stanowią blisko 70 % środków wydatkowanych na inwestycje i remonty w 2025 roku – wylicza Dawid Chrobak.

Największe i najważniejsze inwestycje zrealizowane w ubiegłym roku to inwestycje związanych z edukacją i sportem. Wybudowane zostały boiska sportowe przy szkołach podstawowych w Zakliczynie i w Wróblowicach oraz plac zabaw i rekreacji w Zdoni. Za kwotę ponad 3 mln zł kontynuowano odbudowę wieży zamku w Melsztynie i otaczającego terenu.  Połowa pieniędzy pochodziła ze środków zewnętrznych Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. Bardzo dużo inwestycji zrealizowano na drogach, szczególnie w zakresie budowy chodników. Chodnik wybudowano przy drodze wojewódzkiej 975 w Zakliczynie, Bieśniku i Zdoni oraz ponad kilometrowy odcinek w Faściszowej przy drodze wojewódzkiej 980. Zadania te finansowane były w 50% przez samorząd Województwa Małopolskiego w ramach tzw. inicjatyw samorządowych. Dobra współpraca z Powiatem Tarnowskim przekłada się na budowę chodnika przy drodze powiatowej w Filipowicach. Z kolei Zarząd Dróg Wojewódzkich realizuje budowę ścieżki rowerowej przez Bieśnik, Zdonię, Borową i Paleśnicę do granicy z gminą Gródek nad Dunajcem. To ponad 5,5 km ścieżki rowerowej, która podniesie atrakcyjność turystyczną gminy i zapewni bezpieczeństwo rowerzystom. Koszt tego przedsięwzięcia, które ma być ukończone do końca 2026 roku to kwota ponad 19 mln zł w tym 16 mln zł to środki Zarządu Dróg Wojewódzkich. W tym roku do użytku oddane zostały łazienki mineralne im. prof. J. Poborskiego w Słonej. Koszt inwestycji to przeszło 2,8 mln zł, a ponad 2,4 mln zł wyniosło dofinansowanie z Funduszu „Polski Ład”. Wkład budżetu gminy Zakliczyn wyniósł blisko 400 tys. zł. - Jesteśmy na etapie zakończenia inwestycji związanej z remontem konserwatorskim „Domu pod wagą” w Zakliczynie. To mieszczański dom tzw. dziewięciosłupowy, który chcemy wkrótce prezentować, jako kolejną atrakcję turystyczną. To zadanie finansowane jest z środków europejskich przekazanych przez marszałka Województwa Małopolskiego w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych w kwocie ponad 900 tys. zł. Ponad 160 tys. zł to wkład własny gminy Zakliczyn. Będziemy realizować budowę muru otaczającego zamek w Melsztynie, a także budowę windy przy budynku biblioteki i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Rynek 15. Kontynuowana będzie rozbudowa remiz strażackich w Stróżach w Woli Stróskiej, a także wiele mniejszych zadań, ale jakże ważnych dla lokalnych społeczności – dodaje Dawid Chrobak.